Pod jednou strechou

Aj tento rok sme dostali pozvanie na podujatie Pod jednou strechou na Námestí SNP, ktoré sa konalo 22. mája 2024 a pripravilo ho mesto Banská Bystrica. V zozname množstva poskytovateľov sociálnych služieb sme boli už druhýkrát aj my. Obyvatelia aj návštevníci Banskej Bystrice mali možnosť získať všetky dôležité a prospešné informácie o nás ako Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

V našom stánku si záujemci mohli vyskúšať rôzne kompenzačné pomôcky, napísať si svoje meno v Braillovom písme na Pichtovom stroji a zistiť, aké to je „nevidieť“ pomocou simulačných okuliarov. Využili aj možnosť vyskúšať si chôdzu s bielou palicou, našťastie bez úhony.

Odbornú časť zastrešili Ľubica Dúbravská, Alena Palesch a Vladimíra Ezr. Vzali sme so sebou aj dobrovoľníkov z radov našich klientov: Máriu Debnárovú, ktorá predviedla v rámci kultúrneho programu ukážku chôdze s vodiacim psom Joy a Jaroslava Bohoviča, ktorý spestril program hrou na klavír.

Asi najdôležitejšia a zároveň najzábavnejšia bola ukážka malej časti zo života ľudí so zrakovým postihnutím.   Dobrovoľníci si s nasimulovanou zrakovou vadou vyskúšali základnú sebaobsluhu a to stolovanie – nalievanie vody do pohára s pomocou indikátora hladiny tekutiny a prípravu a konzumáciu jednoduchého jedla. Ich zručnosť a šikovnosť mohli naplno prejaviť pri natieraní nátierky na chlieb a jeho konzumácie.

Neodradilo nás ani veľmi nepriaznivé, daždivé počasie a s hrdosťou sme reprezentovali našu Úniu. Výsledkom bol pomerne veľký počet záujemcov o naše prezentované pomôcky a ich praktické využívanie. Dôkazom toho je fakt, že sme s úsmevom a dobrou náladou opúšťali náš stánok s entuziazmom a nápadmi, čo môžeme ešte do budúceho roka vylepšiť.

Fotografie: Ján Miškovič “Mišiak”

Na obrázku sú dva písacie stroje na braillovo písmo, na ktorých mohli návštevníci písať. Vlaďka, Ľubka a Alenka - v našich nových tmavomodrých tričkách s logami ÚNSS. Alenka Palesch, predsedníčka ZO ÚNSS v Banskej Bystrici s vnučkou Tamarkou, ktorá je našou dobrovoľníčkou. V strede medzi nimi je pútač ÚNSS.