Skočiť na obsah

http://www.unss.sk/

späť

S Náckom na výlete

Mama, nak mi dajú ten sviatočný oblek!"
"A kerý, Nácko, ked žiadon nemáš?"
"Nuž klobúk, palicu a fajku!"

Nie, nechcem spustiť sériu vtipov, len vám chcem priblížiť deň, keď si členovia ZO č. 22 z Lučenca spoločne spomenuli na Štiavnického Nácka. Poďme pekne po poriadku. 15. apríla sme sa zišli na vlakovej stanici v Lučenci. Len čo sme zbadali jeden druhého, hneď nám bolo jasné, že spolu prežijeme niečo pekné, veselé. Po Zvolen sme cestovali osobným vlakom, zo Zvolena do Banskej Štiavnice nás už viezol historický vláčik. Huhú, ši tatata, huhú, takúto melódiu si spieval vláčik a my sme si spievali s ním. Náš spev mal trochu iný rytmus, trochu iné grády, veď nás bolo 25. Prespievali sme si všetky pesničky, ktoré nám zišli na um. Helenka Nagyová nás naučila pieseň o Náckovi. Ako sa hovorí: „Spomeň čerta, objaví sa“. A veru objavil sa. Nácko v celej svojej kráse. Vysoký, hodný muž, odetý do bledých, ošúchaných nohavíc a kockovanej košele. Na hlave mal klobúčik, v ústach fajku, v ruke veľký kufor s nápisom: Štiavnický Nácko na cestách.

Všetci sme zbystrili pozornosť a počúvali sme ho.

Kto vlastne bol Štiavnický Nácko? Symbolizoval jednoduchého, dobromyseľného a veselého baníka, ktorý stelesňuje veselé stránky života a práce všetkých generácií baníkov banskoštiavnického rudného revíru. Nuž teda, ako hovorím, do vláčika vošiel Nácko a začal hovoriť. Zrazu bolo ešte viac smiechu, ešte viac dobrej nálady. Malí i veľkí, všetci sme sa snažili zaspievať Nácovi pieseň. On nás všetkých vypočul, odmenil vtipom, úsmevom.

Vláčik si naďalej hukotal svoju pieseň, až prišiel čas na oddych. V Banskej Štiavnici sme nemali veľa času, viac menej len na „najnutnejšiu“ pauzu. Vláčik si oddýchol, nabral nové sily a odviezol nás až do Lučenca.

Možno si poviete a to bol výlet? Veruže bol. Veselý, plný vtipov, spevu, dobrej nálady. Dotvoril ho jednoduchý človek, ktorý sa prevtelil do osoby, ktorá v Štiavnici a v jej okolí nezanikne. Neveríte? Tak čítajte ďalej.

Nácko mouj,
už sa len nekrenkuj,
Náco bude žit,
kým Štyavnica,
Štyavnycou bude.

Renata Oláhová, LučenecFotografie z akcieĎakujeme

Lions club


Kurta


Eurooptik Banská Bystrica, súkromná očná optika

Copyright Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska
e-mail: webmaster@unss.sk