Skočiť na obsah

http://www.unss.sk/

späť

Marec - mesiac knihy

Písmenko ku písmenku, slovo ku slovu, veta k vete a vznikne niečo veľmi zaujímavé. Nehovorím o ničom inom ako o literárnom diele pretavenom do knižnej podoby. Známy pedagóg J. A. Komenský povedal: „Nemilovať knihu, znamená nemilovať múdrosť a nemilovať múdrosť, znamená stávať sa hlupákom.“

Neviem presne, kto vymyslel, že marec je mesiacom knihy. Jedna z verzií je, že to bolo z komerčných dôvodov. Zvolili si to sami kníhkupci, lebo na jar bola nízka návštevnosť v obchodoch. A marec práve preto, lebo v tom mesiaci sa narodil a zomrel Matej Hrebenda, významný buditeľ, ktorý ako nevidiaci sa podieľal na šírení slovenskej knižnej kultúry. Sviatok si pripomíname od roku 1955.

Prečo píšem o tomto sviatku? Lebo aj my, zrakovo postihnutí, siahame po knihách. Kniha je pre mnohých z nás zdrojom informácií, zábavy, oddychu, nových vedomostí.

Štrnásteho marca sme o tom, ako knihy čítame, v akej podobe sú pre nás dostupné, porozprávali druhákom zo Základnej školy na Haličskej ceste v Lučenci. Beseda sa konala na pôde Novohradskej knižnice v Lučenci, kde máme tiež oddelenie zvukovej knihy. Predstavili sme im knihu v Braillovom písme, vo zvukovej podobe na kazete, cédečkách i knihu stiahnutú z internetu. Odmenou nám bol potlesk a zvedavé otázky detí.

Renata Oláhová, ZO ÚNSS č. 22, LučenecFotografie z akcieĎakujeme

Lions club


Kurta


Eurooptik Banská Bystrica, súkromná očná optika

Copyright Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska
e-mail: webmaster@unss.sk