Skočiť na obsah

http://www.unss.sk/

späť

Timraviným chodníčkom

(október 2010)

Dom Matice slovenskej, miestny odbor Matice slovenskej Lučenec, Obec Políchno a Obec Ábelová usporiadali 2.10.2010 turisticko–literárny pochod s názvom Timraviným chodníčkom 2010.

Naša púť sa začala odchodom z našich domovov pred Gymnázium v Lučenci, ktoré nesie meno Boženy Slančíkovej Timravy. Pred sochou vynikajúcej spisovateľky, sme sa dozvedeli zopár informácií o jej živote a diele. Možno väčšina z nás vie, že sa narodila 2.10.1867 v obci Políchno, v rodine evanjelického farára Pavla Slančíka, ktorý bol spoluzakladateľom Matice slovenskej. Ja som nevedela, a možno to neviete ani vy, že Božena Slančíková Timrava mala dvojča, brata Bohuslava, ktorý bol evanjelickým kňazom.

Svoje diela podpisovala pseudonymom Timrava, ale tiež Teta z Políchna a podobne. Pseudonym Timrava si zobrala od studničky v polichnianskom chotári s názvom Timrava. Sama o tom napísala: "Meno mám zo studničky Timravy. Bola tam taká čistučká voda hôrna … Ti u nás sa vyslovuje mäkko. Nechcela som, aby ma poznali…".

Vo svojom rodnom dome v Políchne žila do roku 1909. Potom sa odsťahovala na faru k svojmu bratovi do Ábelovej. My sme sa tiež pomaličky presunuli z Políchna do Ábelovej, peši. Zdolali sme trasu dlhú 8 km. Je to veľa a či málo? Ako sa to vezme. Pre nás to bola hlavne príjemná prechádzka s vynikajúcim čerstvým vzduchom, s pohľadom na krásnu okolitú prírodu.

Našli sme krásne, veľké zdravé bedle. Jedna z bedlí mala hlavičku s priemerom okolo 40 cm. V Ábelovej sme si mohli pozrieť kultúrny program, občerstviť sa a pomaličky odobrať sa do mesta, kde dožila svoj osobný, ale aj spisovateľský život. Telesné pozostatky Boženy Slančíkovej Timravy sú uložené v Lučenci na miestnom cintoríne, kde ju pochovali 27.11.1951.

Hoci v tomto roku nie je nijaké okrúhle výročie jej narodenia alebo úmrtia, som veľmi rada, že sme urobili niečo pre svoj literárny rozhľad a tiež pre svoje zdravie.

Renata Oláhová
Základná organizácia ÚNSS č.22 LučenecFotografie z akcieĎakujeme

Lions club


Kurta


Eurooptik Banská Bystrica, súkromná očná optika

Copyright Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska
e-mail: webmaster@unss.sk