Skočiť na obsah

http://www.unss.sk/

späť

Prvý máj v Szécsényi

V rámci plánu práce, ktorý si na výročnej členskej schôdzi schválila naša základná organizácia ÚNSS v Lučenci, sme dňa 1. mája 2010 uskutočnili výlet do zahraničia.

Len čo sme uzreli svetlo tohto dňa, pochopili sme snáď všetci, že nás čaká pekný deň. Myslím to do slova a do písmena. Pekný počasím, pekný prostredím, pekný stretnutím sa tých, ktorí majú radi prírodu, ktorí majú radi zmenu a ktorí majú tak trochu odvahu ísť do neznáma.

Z vlakovej stanice v Lučenci sme vyrazili vláčikom okolo 9.00 hod. Naša cesta sa pretínala cez obce na Slovensku, pri Lučenci, cez obce v Maďarsku až do Szécsényu. Vláčik si hrkotal svoju obľúbenú pieseň a my sme mu do toho rozprávali, smiali sa a s akýmsi vnútorným napätím sme sledovali, kde sa to vlastne dostaneme. Cesta ubiehala veľmi rýchlo. Zrazu sa vláčik zastavil a my sme videli krásnu, už prebudenú prírodu a v nej množstvo ľudí, ktorí nás vítali priateľským mávaním.

Niektorí z nás vyrazili do ulíc malého historického mestečka rozkladajúceho sa na brehoch rieky Ipoly. Iní zasa sa rozhodli zotrvať v okolí stanice. Na nej nebola absolútne žiadna nuda. Boli tam stánky s občerstvením, so suvenírmi. Pre deti boli k dispozícii kolotoče, trampolína. Pre všetkých bol pripravený kultúrny program.
V rámci programu sme okrem iného mali možnosť vidieť ukážku ako v čase druhej svetovej vojny bojovali partizáni proti Nemcom. Poviem vám, nebolo to nič moc. Okolo nás bolo počuť streľbu, výkriky bolesti, neskôr radosť z víťazstva nad fašistami.
Aj keď od druhej svetovej vojny uplynulo viac než 60 rokov, nikto z nás by nemal znevažovať životy tých, ktorí sa zaslúžili o to, že žijeme v mieri.

Čas plynul akosi rýchlo a my sme sa ani nenazdali a prišiel čas odchodu. Vláčik si opäť spieval svoju obľúbenú pieseň a my sme odchádzali plní dojmov a zážitkov z chvíľ, ktoré sme prežili v Szécsényi. Keď sme sa lúčili, povedali sme si, že už teraz sa tešíme na ďalšie spoločné stretnutie pri aktivitách, ktoré sme si pripravili.

Renata Oláhová
Predsedkyňa ZO ÚNSS LučenecFotografie z akcieĎakujeme

Lions club


Kurta


Eurooptik Banská Bystrica, súkromná očná optika

Copyright Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska
e-mail: webmaster@unss.sk