Skočiť na obsah

http://www.unss.sk/

späť

Kaštieľ v dotykoch nevidiacich

Spolupráca základných organizácií Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska spočíva aj v spoločných akciách. Naša ZO ÚNSS v Banskej Štiavnici využila túto príležitosť a pozvala v rámci 20 výročia ÚNSS na prehliadku kaštieľa vo Svätom Antone okrem našich členov (8) aj členov ZO ÚNSS Banská Bystrica(15), Zvolen (4) a Žiar nad Hronom (7).

Bolo 20. mája 2010. Počasie sa aspoň trošku umúdrilo a na križovatke v B. Štiavnici sa pomaly začali schádzať členovia ZO ÚNSS. Veselá vrava a stretnutie dlho nevidených priateľov nemalo konca kraja. Keď prišiel autobus mala som tak trochu obavy, či sa všetci do neho pomestíme. Ale ako sa hovorí, že dobrých ľudí sa veľa zmestí, tak tu to naozaj platilo.

Aj keď autobus praskal vo švíkoch, šťastne sme docestovali. Bola som veľmi rada, že prišlo až toľko ľudí, ktorí si vedia oceniť prácu , ktorá sa musí vynaložiť na to, aby sa mohla nejaká akcia zrealizovať.

Pred bránou kaštieľa vo Svätom Antone nás privítal pán riaditeľ Ing. Marian Číž. A tak sme sa vybrali po stopách minulosti na prehliadku za krásami a zaujímavosťami tohto kaštieľa. Kochali sme sa nádherou, ktorá nás obklopovala a pozorne počúvali výklad pána riaditeľa do ktorého občas pridal a nejakú úsmevnú historku. Všetci účastníci tejto prehliadky boli nadmieru spokojní.

Ako povedala predsedníčka ZO ÚNSS z B. Bystrice, Mária Zubáková, takéto skvelé sprevádzanie ešte nezažila a hádam už ani nezažije, je dôkazom, že to bolo na vysokej profesionálnej úrovni. Tejto prehliadky sa zúčastnili nevidiaci a praktický nevidiaci členovia. Možno si niekto povie, že načo tam išli, keď nič nevidia. Ak by ste boli niekoho s nich stretli po prehliadke, určite by ste sa veľmi čudovali, aký dojem to na nich zanechalo.

Nielen sprievodcovské slovo, ale aj dotyky, ktoré im boli umožnené na niektorých predmetoch a zvieratách v nich zanechali hlboký dojem a to ešte nehovorím o atmosfére, ktorá vyžaruje z priestorov kaštieľa. Posedenie v kaplnke a pútavé rozprávanie o srdci, ktoré sa našlo v jej múre, všetkých zaujalo. Chcem sa touto cesto poďakovať za všetkých p. Ing. M. Čížovi, že nám zrakovo postihnutým umožnil takúto krásnu prehliadku.

Ešte raz ďakujeme.

Alica Gajanová
predseda ZO ÚNSS
Banská Štiavnica


Fotografie z akcieĎakujeme

Lions club


Kurta


Eurooptik Banská Bystrica, súkromná očná optika

Copyright Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska
e-mail: webmaster@unss.sk