Skočiť na obsah

http://www.unss.sk/

Fotogaléria

Deň nevidiacich v Banskej Bystrici

Neviditeľné línie na bielom podklade zostávajú po bielej pastelke. Biela pastelka však symbolizuje aj svetlo vo svete večnej tmy. Pomáha hľadať riešenia pre nevidiacich a slabozrakých na Slovensku. Príležitosť kúpiť si bielu pastelku, vyskúšať si kompenzačné pomôcky a hovoriť o bariérach, s ktorými sa stretávajú zrakovo postihnutí, bolo možné 16. novembra v priestoroch Mestského úradu v Banskej Bystrici.

21. septembra mohli Banskobystričania v uliciach mesta podporiť verejnú zbierku Biela pastelka. Zbierka však trvá do konca roka a s ňou aj možnosť pomôcť ľuďom so zrakovým hendikepom. Ďalšou vhodnou príležitosťou bol 13. november, ktorý si od roku 1946 pripomíname ako Medzinárodný deň nevidiacich.

Banskobystrická pobočka Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska sa pri tejto príležitosti v spolupráci s mestom Banská Bystrica, Kabinetom zdravé mesto rozhodla priblížiť verejnosti život nevidiacich a slabozrakých.

„Mnohí z nás si nevedia predstaviť, čo znamená žiť bez svetla, bez farieb, bez možnosti vidieť tváre blízkych ľudí či priateľov. Po rozhovoroch so zástupcami z banskobystrickej pobočky Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska, sme sa dohodli na vzájomnej spolupráci. Poskytli sme vlastné priestory, pomoc a spoluprácu dámam, ktoré sa rozhodli o svojom zrakovom postihnutí otvorene hovoriť,“ povedala Karin Graciasová Šikulová, vedúca odboru cestovného ruchu Mestského úradu v Banskej Bystrici.

16. novembra 2011 sa mohli klienti Mestského úradu v Banskej Bystrici a zákazníci neďalekého obchodného domu Prior stretnúť s členkami z banskobystrickej pobočky Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Podujatie podporil aj primátor Banskej Bystrice Peter Gogola.