Skočiť na obsah

http://www.unss.sk/

Braillovská olympiáda

vo svojom novom šate mala premiéru 12. 5. 2017 vo Verejnej knižnici Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici. Do regionálneho kola olympiády sa zapojilo 12 súťažiacich, pričom jedna z nich bola zo Žilinského kraja. Slogan „Ja čítam Brailla a ty?“ sa naplnil do bodky. Porota (v zložení Erika Bursová, Dagmar Filadelfiová, Renata Oláhová, Josef Zbranek) mala, podobne ako súťažiaci, plné ruky práce.

V čítaní Braillovho písma I. kategórie si svoje sily zmeralo všetkých 12 súťažiacich. A aké je skóre? Prvé miesto obsadila Kvetoslava Bedeová z Fiľakova (okres Lučenec), ktorá v časovom limite prečítala 211 slov. Druhé miesto patrí Zuzane Pohankovej zo Záhonka (okres Zvolen) so 184 prečítanými slovami, tretie Ondrejovi Petrovi z Brezna so 138 slovami.

V kategórii Písanie Braillovho písma na mechanickom písacom stroji pre nevidiacich sme sa stretli s 11 súťažiacimi. Ondrej Rosík z Jasenia (okres Brezno), ktorý získal 1. miesto, mal V časovom limite určenom v propozíciách súťaže 678 čistých úderov. Miriam Genská z Rimavskej Soboty si s počtom 566 úderov vybojovala druhé, Zuzana Pohánková s 509 údermi tretie miesto.

S kategóriou Korektúra braillovského textu sa pohralo 7 súťažiacich. Prvé miesto patrí Miriam Genskej, ktorá dokázala text opraviť za 2:09 minúty, za čo získala 5 bodov. Čas 2:15 minúty, 1 nesprávny zápis a 5 bodov priniesol 2. miesto Zuzane Pohankovej, 3. miesto obsadil Ondrej Petro. Text opravil za rovné 3 minúty a získal 3 body.

Kategóriu Lekáreň si vyskúšali 9 súťažiaci. Najlepšou bola Kvetoslava Bedeová, 2. miesto si vyslúžila Zuzana Pohanková a 3. miesto Miriam Genská.

Premiéra Brailovskej olympiády je úspešne za nami. Hoci je čo v súťaži zlepšovať, myslím si, že každý, aj tí, ktorí nezískali popredné miesta, odchádzali spokojní.

Za spoluprácu ďakujeme Verejnej knižnici Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici, ktorá nám poskytla priestory, Jánovi Miškovičovi z Lions Clubu za vyhotovenie súťažných pohárov pre držiteľov prvých miest. Osobitné, veľké ďakujem však vyslovujem Vám, monsieur Braille, veď ste vytvorili písmo, ktoré aj v dnešnej modernej dobe sprevádza mnohých z nás.

Braillovská olympiáda Braillovská olympiáda Braillovská olympiáda

Ďakujeme

Lions club


Kurta


Eurooptik Banská Bystrica, súkromná očná optika

Copyright Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska
e-mail: webmaster@unss.sk